Aké okná by ste mi doporučili? Plastové či drevené?

Aké okná by ste mi doporučili? Plastové či drevené?

Neexistuje jednoznačná odpoveď. Na problém sa musíme pozrieť z viacerých stránok.
 

V základnom technickom parametre, ktorým je koeficient priepustnosti tepla, sa oba typy okien zhodujú. Hodnoty sa pohybujú podľa sily profilov a použitých skiel v rozmedzí 1,5 až 0,5 W. Jednoducho povedané, plastové aj drevené okná izolujú rovnako. Podobné je to aj so zvukovou izoláciou - aj tu sú hodnoty podobné.

 

Rozdiel však už nájdeme pri skúmaní paropriepustnosti rámov. Zatiaľ čo plastové profily sú takmer nepriepustné, drevo ako porézny materiál vykazuje istú priedušnosť. Drevené okno teda dýcha, čo je pri dnes už dokonale utesnených oknách veľmi dôležitá vlastnosť, zamedzujúce vzniku plesní.

 

Navyše drevo je oproti plastu, materiál tvarovo stálejší, u drevených okien je teda významne nižšie riziko krútenia a s tým spojené zlé mechanické funkcie.

 

Plastové okná sú v podstate bezúdržbové. Drevené okná vyžadujú raz za rok ošetrenie vonkajšej strany špeciálnou ochrannou vrstvou, ktorá sa nanáša obyčajnou špongiou. Raz za 15-25 rokov čaká majiteľa oprava laku exteriéru - opätovné natretie okien. Naproti tomu časom skrehnuté plastové profily sa opraviť nedajú. Životnosť plastových okien je cca 20-30 rokov, drevených okien 70-100 rokov.

Referencie
TP EUROokna s.r.o, tel./fax: 571 444 574 objednávky tel.: 571 423 630, tpeurookna@tpeurookna.cz